Ξυπνούν τα έντομα

Σχολικό έτος 2014-2015

Θεματική Ενότητα : "Ξυπνούν τα έντομα"

Tμήμα Ολοήμερο

Νηπιαγωγοί : Σοφία Γκοτζαμάνη, Στέλλα Τάτσιου

ΣΤΟΧΟΙ

Να διευρύνουν τις γνώσεις τους για τους ζωικούς οργανισμούς και το φυσικό περιβάλλον

Μέσα από τη γνώση και την παρατήρηση να αποκτήσουν θετική στάση και συμπεριφορά απέναντι στη φύση.

Να συνειδητοποιήσουν το ρόλο των εντόμων στην αλυσίδα της ζωής.

Να αναγνωρίσουν τα ωφέλιμα και τα βλαβερά για τον άνθρωπο έντομα.

Να ερμηνεύουν καταστάσεις και να βγάλουν συμπεράσματα μέσα από περιγραφές, συγκρίσεις , ταξινομήσεις, και αντιστοιχίσεις.

Να χρησιμοποιήσουν νέα υλικά και να εκφραστούν καλλιτεχνικά, Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους για το θέμα.

Να αναπτύξουν τον προφορικό λόγο χρησιμοποιώντας στοιχειώδη επιχειρηματολογία.

Να αναγνωρίσουν τα χαρακτηριστικά των εντόμων και μέσα από τα κείμενα, παραμύθια , παροιμίες, αινίγματα και τη μυθολογία.

Η αφορμή για να ασχοληθούμε με το θέμα αυτό δόθηκε όταν μπήκαν στην τάξη μας διάφορα έντομα από το ανοιχτό παράθυρο..

Διαβάσαμε τα βιβλία:Μια κάμπια πολύ πεινασμένη, Εκδόσεις Ιανός

Ιγκι το μυρμήγκι, Ούπι το κουνούπι, Λίτσα η Πασχαλίτσα,.....

Κάναμε πίνακες αναφοράς με τα έντομα,

Στα πλαίσια του προγράμματος "Βήματα για τη ζωή "που εκπονούμε κατά την διάρκεια του σχολικού έτους μας επισκέφτηκε ο πατέρας ενός παιδιού που παράγει μέλι και μας μίλησε για τις μέλισσες ,τη δουλειά των μελισσών, τις κυψέλες, τα προιόντα της μέλισσας. Έφερε μαζί του και τελάρα της κυψέλης, και άλλα εργαλεία που χρησιμοποιεί καθώς και τη στολή που φοράει όταν πηγαίνει στις κυψέλες.

Διαβάσμε για την διατροφική αξία του μελιού και με τη βοήθεια της μητέρας ενός παιδιού φτιάξαμε μπάρες δημητριακών με μέλι και άλλα υλικά και φάγαμε για πρωινό.

Δοκιμάσαμε διάφορες γλυκές γεύσεις όπως μαρμελάδα, γλυκό του κουταλιού βύσσινο, μέλι και ζάχαρη, και καταγράψαμε τις πριτιμήσεις μας

.

Πίνακα αναφοράς με τα προιόντα της μέλισσας,

με τα επαγγέλματα των μελισσών

Κάναμε κολάζ : "Πως γίνεται το μέλι"

Μιλήσαμε για τα μέλη του σώματος της μέλισσας,

Είπαμε λέξεις με το μέλι και τη μέλισσα

Κάναμε κατασκευές:

Είπαμε αινίγματα παροιμίες και ποιήματα για τα έντομα.

Δόθηκαν φύλλα εργασίας για εμπέδωση.

Τραγουδήσαμε τραγούδια, και παίξαμε παιχνίδια.

Είδαμε dvd με ιστορίες με τη Μάγια την μέλισσα  και παραμύθια με έντομα από τους μύθους του Αισώπου