ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ-ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

• Να γνωρίσουν τα ήθη κι έθιμα της χώρας μας και των άλλων χωρών που γιορτάζουν τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά.
  • Να γνωρίσουν τους μύθους και τις παραδόσεις των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς.
  • Να γνωρίσουν δημιουργήματα της χριστιανικής παραδοσιακής τέχνης και έργα μεγάλων ζωγράφων σχετικά με τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά.
  • Να αναπτύξουν συναισθήματα αγάπης και αδελφοσύνης για τους συνανθρώπους τους
  • Να νιώσουν τη χαρά της δημιουργίας.
  • Να ακούσουν μουσικά κομμάτια μεγάλων συνθετών και χριστουγεννιάτικα τραγούδια και να τα τραγουδήσουν.

Η νηπιαγωγός καταγράφει σε ένα χαρτί τις γνώσεις των παιδιών σχετικά με το θέμα και τι θα ήθελαν να μάθουν σχετικά με αυτό. Τα παιδιά ζωγραφίζουν στην κάθε καταγραφή μια ζωγραφιά.

Διαβάσαμε βιβλία και ιστορίες

Κατεβάσαμε από το διαδίκτυο ελληνικά ήθη κι έθιμα και τα καταγράψαμε καθώς και άλλων χωρών.

Ένα παιδί μας είπε ότι η γιαγιά του η κυρία Ελένη τα Χριστούγεννα κάνει χριστόψωμο. Την καλέσαμε να έρθει για να κάνουμε χριστόψωμο. Γράψαμε τη συνταγή και με τη βοήθεια της  κάναμε το χριστόψωμο.

Τα παιδιά ρώτησαν την κυρία Ελένη πως περνούσαν τις γιορτές όταν εκείνη ήταν παιδί.

Εκείνη είπε ότι δεν στόλιζαν δέντο, ούτε ο Άγιος Βασίλης τους έφερνε δώρα.Κάθε σπίτι είχε το γουρουνάκι που το έτρωγαν στις γιορτές . Επειδή δεν είχαν ψυγεία είχαν τον τροπο τους οι νοικοκυρές να συντηρούν το κρέας του. Έκαναν τα λουκάνικα και τις ματιές με τα έντερα του γουρουνιού. Τα γλυκά που έκαναν  ήταν τα μελομακάρονα, οι κουραμπιέδες και οι δίπλες και την Πρωτοχρονιά τη βασιλόπιτα που ο τυχερός έβρισκε το φλουρί.Έλεγαν τα κάλαντα στη γειτονιά και οι νοικοκυρές έδιναν λεφτά,καρύδια, γλυκά κλ.π.

Διαβάσαμε μύθους και παραδόσεις που βρήκαμε στο διαδίκτυο για τους καλικάντζαρους,τα ονόματά τους και τα γράψαμε.

Δραματοποίησαν το μύθο για τους καλικάντζαρους.

Στολίσαμε ένα καράβι με σημαίες που στην κάθε σημαία  έγραψαν και μια ευχή:(Αγάπη, ειρήνη , φιλία, καλοσύνη, ομόνοια θάρρος, υγεία, ελπίδα κ.λ.π.)

Στολίσαμε χριστουγεννιάτικο δέντρο

Γράψαμε γράμμα στον Άγιο Βασίλη

Παρατηρήσαμε αγιογραφίες και πίνακες ζωγραφικής

Τα παιδιά  ομαδοποίησαν τα χριστουγεννιάτικα στολίδια που έφεραν στο σχολείο, τα μέτρησαν και έβαλαν στην κάθε ομάδα  τον σωστό αριθμό. Τα τακτοποίησαν στο μαγαζάκι μας.Έγραψαν τον τιμοκατάλογο και σε κάθε στολίδι που έγραψαν κόλλησαν μια αντίστοιχη εικόνα. Αποφασίσαμε και γράψαμε την τιμή του κάθε στολιδιού και  με οδηγό τον τιμοκατάλογο  άρχισαν  τις αγοραπωλησίες με κέρματα του ενός λεπτού. Για κάθε πώληση έδιναν και απόδειξη γράφοντας τον αριθμό που αντιστοιχούσε στο κόστος του στολιδιού.

Κάναμε κατασκευές.

Τα παιδιά κόλλησαν σπόρους που είχαμε στο σχολείο μας από την προηγούμενη θεματική ενότητα (η σπορά) στα αστεράκια

τις καμπάνες

και τις μπότες και τα διακόσμησαν με χρυσόκολλα.

Δέντρα γιορτινά: Κόλλησαν ζυμαρικά σε κάνσον χαρτί και τα βάψαμε χρυσά.

και δέντρα από χάρτινα πιάτα που τα παιδιά έβαψαν ,έκοψαν και κόλλησαν κατάλληλα. Τα διακόσμησαν με διάφορα υλικά.

Κάναμε στεφάνια .Τα παιδιά έφεραν πορτοκάλια που τα κόψαμε σε φέτες και τις  αποξηράναμε στο φούρνο του σχολείου μας.

Τις κολλήσαμε στο στεφανάκι από κλιματόβεργες . Τέλος διακοσμήσαμε με ξύλο κανέλας, αστεροειδή γλυκάνισο και άτριφτο κόκκινο πιπέρι.

Κάναμε κάρτα και γράψαμε ευχές.

Κάναμε ταράνδους

Κάναμε ημερολόγιο. Βάψαμε κεραμίδια και πάνω κολλήσαμε εικόνες με ρόδια από χαρτοπετσέτες. Τέλος κολλήσαμε το ημερολόγιο του 2014

και να το αποτέλεσμα:

Τα παιδιά έφεραν από ένα γυάλινο μπουκάλι. Το έβαψαν και κολλήσαμε το χριστουγεννιάτικο στεφανάκι από χαρτοπετσέτα.Το περάσαμε με λούστρο και το στολίσαμε με κορδόνι.

Επισκέφτηκε το σχολείο μας ο Άγιος Βασίλης και μοίρασε καραμέλες και γκοφρέτες στα παιδιά.

Διακοσμήσαμε με φυσικά υλικά το σχολείο μας

Τραγούδησαν τα χριστουγεννιάτικα και τα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα και άλλα τραγούδια σχετικά.

Το ενδιαφέρον των παιδιών έμεινε ζωντανό ως το τέλος.

Προσέγγισαν γνώσεις που συνδέονται με όλες τις περιοχές του αναλυτικού προγράμματος.

Γνώρισαν ήθη κι έθιμα των γιορτών της χώρας μας αλλά και άλλων χωρών.

Ήρθαν σε επαφή με δημιουργήματα της χριστιανικής τέχνης και έργα μεγάλων ζωγράφων.

Έκαναν κατασκευές και ένιωσαν τη χαρά της δημιουργίας.

Με πολύ ενδιαφέρον άκουγαν την κυρία Ελένη όταν τους μιλούσε για το πως περνούσαν τότε τις γιορτές .

Αξιοποίησαν τις νέες τεχνολογίες ως εργαλεία για τις αναζητήσεις τους.

Έγραψαν ευχές  και γράμμα στον Άγιο Βασίλη και κατανόησαν τη σημασία της γραφής ως μέσο επικοινωνίας.