ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟΝ ΣΕΙΣΜΟ

Στα πλαίσια των ασκήσεων για την αντισεισμική προστασία, αποφασίσαμε με τα παιδιά να ασχοληθούμε με το σεισμό και τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λαμβάνουμε  πριν, κατα τη διάρκεια και μετά το σεισμό.

Να γνωρίσουν το σεισμό ως φυσικό φαινόμενο

Να αναγνωρίσουν την ανάγκη κατάρτισης σχεδίου αντιμετώπισης του σεισμού τόσο στο σχολείο όσο και στο σπίτι

Να γνωρίσουν τα στάδια προστασίας, πριν κατά την διάρκεια και μετά τον σεισμό

Να μάθουν τα απαραίτητα αντικείμενα για το σεισμό (σακίδιο, ραδιόφωνο, σφυρίχτρα, κ.λ.π.)

Να γνωρίσουν τις απαραίτητες υπηρεσίες

Να μάθουν να ελέγχουν τα συναισθήματά τους κατά την διάρκεια του σεισμού

Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιό τους σχετικά με το σεισμό και να βελτιώσουν τον προφορικό τους λόγο, ( σεισμολόγος , σεισμογράφος, κ.λ.π)

Να γνωρίσουν το σεισμό όπως παρουσιάζεται στη μυθολογία και την τέχνη

Να περιηγηθούν στην ιστοσελίδα του ΟΑΣΠ, και να παίξουν παιχνίδια π.χ. πάζλ, να παρακολουθήσουν βίντεο , να ακούσουν τραγούδια για το σεισμό.

Να αναζητήσουν συνέπειες(π.χ. ρωγμές)

Να συγκρίνουν κατασκευές και να κάνουν προβλέψεις (οικοδομικό υλικό)

Να εκφράσουν τις απόψεις τους τις απορίες τους και τις εμπειρίες τους σχετικά με το σεισμό

Να ενθαρρυνθούν να γράφουν όπως μπορούν.

Διαβάσαμε τα βιβλία:   Το αρκουδάκι που φοβόταν τους σεισμούς,
                                    Όταν ο Σεισμούλης συνάντησε την Πασχαλίτσα

Και τα φυλλάδια του Ο.Α.Σ.Π. (Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προστασίας). Τα παιδιά πήραν στο σπίτι τους από ένα φυλλάδιο για να διαβάσουν και οι γονείς τους και να λάβουν μέτρα προστασίας και στο σπίτι.

Φέραμε τα πράγματα που πρέπει να έχουμε στο σακίδιο και θα πάρουμε μαζί μας σε περίπτωση σεισμού.

Τα παιδιά τα έγραψαν και τα ζωγράφισαν

Μπήκαμε στο διαδίκτυο και αναζητήσαμε πληροφορίες για το σεισμό και στην ιστοσελίδα του Ο.Α.Σ.Π. (Οργανισμός Αντισεισμικού Σχεδιασμού & Προατασίας) .

Μάθαμε πώς αντιδρούν τα ζώα στο σεισμό

Έπαιξαν παιχνίδια (παζλ,κ.λ.π)

Παρατηρήσαμε εικόνες με τον πίνακα ζωγραφικής του Μαυρογένη "Εγκέλαδος",   και το μελανόμορφο αγγείο με την θεά Αθηνά και τον Εγκέλαδο.

Κάναμε πάζλ τον πίνακα του Μαυρογένη "Εγκέλαδος" και το μελανόμορφο αγγείο "Η Αθηνά και o Ποσειδώνας".

Μιλήσαμε για τα συναισθήματα που νιώθουμε κατά την διάρκεια του σεισμού και πως μπορούμε να τα ελέγξουμε.

Έγραψαν τα συναισθήματα που νοιώθουμε για το σεισμό,

και τις λέξεις : Ψυχραιμία, Πανικός και ζωγράφισαν κάτι αντίστοιχο για την κάθε λέξη:

Κάναμε άσκηση ετοιμότητας για τον σεισμό. Η νηπιαγωγός όταν αντιληφθεί ότι γίνεται σεισμός λέει δυνατά : "Σεισμός ! Όλοι κάτω από τα τραπέζια!!!" Τα νήπια καλύπτονται κάτω από τα τραπέζια.

Μετά βγαίνουμε ήσυχα -ήσυχα ο ένας πίσω από τον άλλο με ψυχραιμία στην αυλή στο συγκεκριμένο σημείο

Κάποια  παιδιά είπαν ότι άκουσαν στις ειδήσεις, πως έγινε σεισμός στην Κρήτη. Στο ολοήμερο τμήμα κατέγραψαν ότι άκουσαν:

και στο κλασικό έγραψαν λέξεις σχετικές με  το σεισμό

Σεισμός!! Τι να κάνω; Ναι -Οχι

Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το θέμα. Εξέφρασαν απορίες και διατύπωσαν ερωτήσεις.

Διαβάσαμε βιβλία και αναζητήσαμε πληροφορίες στο διαδίκτυο.Έμαθαν τι κάνουμε πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το σεισμό. Έπαιξαν παιχνίδια που βρήκαμε στην ιστοσελίδα του Ο.Α.Σ.Π. Γνώρισαν το σεισμό μέσα από τη μυθολογία.

Είδαν έργα τέχνης σχετ. με το σεισμό . Εμπλούτισαν το λεξιλόγιό τους. Ενθαρρύνθηκαν να γράψουν όπως μπορούν. Κάναμε άσκηση ετοιμότητας και συζητήσαμε αν όλα έγιναν σύμφωνα με τις οδηγίες του Ο.Α.Σ.Π.

Μετέφεραν τις γνώσεις τους και στους γονείς τους και τους προβλημάτισαν   σχετικά με την προστασία από το σεισμό και στο σπίτι.